obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif
obrazy/spacer.gif
obrazy/spacer.gif
obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif obrazy/spacer.gif
 Hlavná stránka 
 História školy 
 Profil školy 
 Školské dokumenty 
 Zamestnanci 
 Aktuality 
 Akcie 
 Rodičom 
 Deťom 
 Rozvrh hodín 
 Školská jedáleň 
 Zvonenie 
 Organizácia školského roka 
 ŠKD 
 Tvorivka a Paletko 
 + Fotogaléria 
 Kontakt 
 Kniha návštev 
 Mapa servera 
 RODIČOM
 
  
Milí rodičia,   
táto stránka je venovaná Vám. Budete si tu môcť prečítať rôzne zaujímavosti, informácie, ktoré sa týkajú výchovy detí, problémov s učením ,správaním, informácie o zdravej výžive, dobré nápady, rady. Informácie sú získané z iných internetových stránok.Samozrejme, že oceníme ak aj Vy upozorníte na zaujímavé stránky, či pridáte dobrý nápad.  IS


OZNAM
.
   
  
s36.gif
  Každé dieťa, nech by žilo kdekoľvek, má právo vyrásť v podmienkach dôstojných človeka. Zdá sa to úplne logické a iste sa nenájde nik, čo by tvrdil opak. Skutočnosť však vyzerá inak. Každý deň sa rodia deti, ktoré pravdepodobne nikdy nespoznajú všetko to, čo je pre naše deti samozrejmosťou. Deti sú vykorisťované, nemôžu vyrastať vo svojich vlastných rodinách, pretože v ich vlasti zúri vojna. Deti nemajú dostatok jedla, nemajú možnosť rozvíjať sa. Sú deti, ktoré ani nevedia, že sa možno hrať.  
   
Na vši musíte ísť tvrdo a najsilnejšími zbraňami!   
 
Zdá sa, že vší akoby bolo z roka na rok viac. Čoraz viac tried nahlasuje útoky tohoto parazita. Aby to nestačilo, vši sú voči šampónom čoraz odolnejšie. Ak chcete deti týchto nepríjemných parazitov zbaviť a nechcete vši chytiť aj vy, musíte na ne zaútočiť rázne a najsilnejšími zbraňami!  Dôležité je, že ani jedna jediná voš nesmie váš útok prežiť! Každá, ktorá prežije, totiž môže za svoj život naklásť až 100 až 140 vajíčok!!
Všetky deti v triede, aj tie, ktoré ešte vši nemajú, by mali byť naraz v jeden víkend umyté špeciálnym prípravkom proti všiam, a ich hlavy vyčistené od vajíčok vši detskej. Rovnako by tiež mali prípravok použiť aj všetci členovia domácnosti.
Vajíčka (vyzerajú ako malé slzičky prilepené na vlasy) treba odstrániť hustým hrebeňom ( všivák), najlepšie však nechtami stiahnuť z vlasov dolu a namočiť do octu (nehádzať na zem), prípadne vlas s hnidou odstrihnúť. Je potrebné zbaviť vlasy VŠETKÝCH HNÍD, aj keď si myslíte, že sú mŕtve !!! Šampón ich totiž nemusí bezpečne zabiť!
POZOR! Vši sú proti bežným šampónom proti všiam vcelku odolné (Difusan, Parasidose, Capissan, Orhtosan)!!! Ak si myslíte, že stačí dieťaťu podať šampón a problém je vyriešený, veľmi sa mýlite! Je potrebné odstrániť všetky hnidy a vyčesať všetky vši, a to pravidelne každý deň a namiesto šampónu použiť Tee trea oil alebo octový zábal na vlasy.
Doporučujeme vyčesávanie mokrých vlasov nad bielym papierom, nad vaňou, tak budete jasne vidieť, čo z vlasov vypadlo, a to aspoň dvakrát denne.
NÁŠ TIP:  
Pomôcť proti všiam môže nasledovné: Naneste na hlavu bežný šampón a dobre rozmasírujte, aby vznikla hustá pena. Pokvapkajte hlavu 10 až 15 kvapkami Tea Tree Oilu (fľaštička stojí cca 200 korún, dostať v lekárni) a opäť dobre rozmasírujte. Pena zmizne. Vlasy zabaľte do igelitu a nechajte pôsobiť 15 až 30 minút! Deti to môže chladiť, ale je potrebné vydržať. Potom šampón umyte, a následne vyčešte a odstráňte
VŠETKY hnidy a vši. Postup opakujte dva až päťkrát, najlepšie každý štvrtý až piaty deň.  A ešte:- Dohliadnite, aby každé dieťa malo svoj hrebeň a čiapku, a nevymieňali si ich NAVZÁJOM!- Gauč, posteľ vydezinfikujte Biolitom. Prádlo žehlite. Posteľné obliečky je potrebné prať aspoň každý tretí deň. Dezinfikujte postele, a všetko, na čom deti ležia, ako napríklad gauč (môžete i biolitom).- Zistilo sa, že proti všiam pomáha viac prečesávanie mokrých vlasov s odstraňovaním vší a vajíčok, než samotné šampóny, preto je lepšie oba postupy spojiť.
- Pozor!! Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach.- Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).- POZOR: Vši môžu chytiť aj dospelí! Hoci sa jedná o voš detskú, neznamená to, že dospelí ju nechytia... len sa proste medzi deťmi v kolektívoch rýchlejšie prenáša.
Soňa Rebrová 
 
 
 
  
 
 
   
Viete, prečo je dôležité, aby ste čítali deťom?
 
 
 
Malé deti rozprávkové knižky a čítanie zbožňujú. Vyberajte najmä bohato ilustrované knižky, ktoré ich priam magicky priťahujú a vzbudzujú detskú zvedavosť.Strávte spolu nádherné chvíle pri čítaní. Deti túžia po vašej prítomnosti. Túžia sedieť pritúlené vo vašom náručí a počúvať rôzne príbehy. Na dieťatko to pôsobí upokojujúco a cíti sa vtedy veľmi šťastné a veľakrát ešte v dospelosti si pamätá tieto nádherné spoločné chvíle.Deťom sa pri čítaní rozširuje slovná zásoba. V knižkách je samozrejme aj veľa slov, ktorým deti nerozumejú a preto sa aj veľmi často na niečo pýtajú. Trpezlivo a s radosťou im na všetky otázky odpovedajte a oni si tak rozšíria svoju slovnú zásobu o slová, s ktorými sa doteraz nestretli.Dieťatko sa touto cestou dozvie množstvo informácií o okolitom svete. Rodič je totiž tým najlepším učiteľom pre svoje malé dieťatko. Deti si toho dokážu zapamätať neskutočne veľa. Takže, keď im budete čítať, budú veľa vedieť.Čítanie pomáha deťom naučiť sa sústrediť.Zaveďte rituál čítania pred spaním. Deti pôjdu s radosťou do postele.Nedostatok času stráveného pri čítaní môže mať za následok problémy detí v škole. Je to totiž tak, ak sa chcú niečo naučiť a pochopiť to, musia si to najprv prečítať. Ak nebudú vedieť dobre čítať, učenie bude pre nich utrpením, ktorému môžete veľmi ľahko predísť. Čítanie je veľmi dobrá investícia do budúcnosti, ktorá sa vám a vašim deťom stonásobne vráti.Ukážte a sprostredkujte deťom radosť a potešenie, aké môžu knihy do života priniesť.Darujte deťom knihy pri všetkých možných príležitostiach. A samozrejme si ich aj spolu potom čítajte, aby nezostali zapadnuté prachom niekde v poličke.Navštevujte s deťmi knižnice. Čím skôr s tým začnete, tým väčšia láska ku knihám sa môže u detí rozvinúť. Vybavte deťom ich vlastný preukaz. Budú naň hrdé a dovoľte im vybrať si knižky, ktoré sa im páčia.Čítajte deťom už od chvíle, keď sa narodia. Hoci vám ešte nerozumejú, ale práve čítanie a obrázky v knižkách im pomôžu porozumieť prvým slovám. Začínajte s jednoduchými obrázkovými knižkami, ktoré majú tvrdé listy, aby si v nich mohlo dieťa kedykoľvek listovať.Kupujte deťom detské časopisy a čítajte si z nich.Nedovoľte deťom, aby trávili veľa času pred televízorom, či hraním hier na počítači. Zabije to ich lásku ku knihám. Ani vy nemajte zapnutý televízor od rána do večera. Lebo deti väčšinou len opakujú to, čo doma vidia. Radšej nech vás vidia s knihou v ruke. Ak žije dieťa v prostredí, kde rodičia čítajú, bude ich nasledovať. Ak deti nemajú vzor vo svojich rodičoch, k čítaniu ich neprinúti ani učiteľ, ani knižnica.Dajte deťom najavo, že čítanie je príjemná činnosť. Vypestujte u detí pozitívny vzťah ku knihám a k čítaniu. Vyplatí sa vám to! Deti budú šťastnejšie, inteligentnejšie, budú dosahovať v škole lepšie výsledky a čítanie im bude prinášať radosť po celý život.     
Zaraďte sa aj vy medzi rodiny, ktorých sa netýka celosvetový problém nečítania mladej generácie. /prevzaté z internetu/                                                                                         
 
 
 
 
     
  
k5.gif
KARNEVAL - 18.februára  2011 - Blokové vyučovanie
 Milí rodičia, tak sa nám začala karnevalová sezóna.
Karneval čiže fašiangy (v pôvodnom slova zmysle "opustenie mäsa" (slovo karneval pochádza pravdepodobne z talianskeho carne Leváre, "zdvíhať mäso"), teda začiatok pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Začína 6. januára a končí na Popolcovú stredu. Niekedy to sú posledné dni pred koncom karnevalu, kedy ľudia organizujú rôzne hlučné výstupy, zábavy a parády. Ľudovo tiež fašiangy.
V súčasnom zmysle slova ide o tanečné zábavy, ľudové zábavy v maskách, maškarné bály.
Najznámejším karnevalom vo svete je karneval v Rio de Janeiro a je nasledovaný Santa Cruz de Tenerife.

No veríme, že aj ten náš školský KARNEVAL, na ktorý sa deti veľmi tešia ,bude vydarený a prinesie deťom veľa  radosti , zábavy. Začíname už od rána,formou blokového vyučovania. Deti prídu v maskách, prípadne sa v škole prezlečú. Pani učiteľky si pre nich pripravia zaujímavé úlohy a na záver bude spoločné vyhodnotenie najlepších masiek. Takže sa dáva priestor aj Vašej šikovnosti a fantázii. Už v minulosti sme sa presvedčili, že masky doma vyrobené sú jedinečné  a hlavne vyrábané z láskou k radosti Vašich ratolestí. Samozrejme, že môžu byť aj masky z požičovne.Ale poznáte to, domáci koláč je len domáci..                                                                                            IS.

 
   
Prečo najčastejšie vynechávame raňajky u detí?  
  
Môže za to aj časová tieseň či nechutenstvo!   
Vynechávanie raňajok je podľa odborníkov jedným z najväčších nedostatkov stravovania detí na Slovensku, pričom dôvody tohto prehrešku sú rôzne. V niektorých prípadoch ide o časovú tieseň, naopak u niektorých detí je problémom nechutenstvo. Kým v prvom prípade sa dá problém vynechávania raňajok odstrániť lepším zmanažovaním ranných povinností, v prípade nechutenstva je to podľa Janky Bérešovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote ťažšie. Nútiť dieťa nasilu jesť je podľa jej slov ten najnevhodnejší spôsob. "Matka si musí sama vytvoriť časový priestor a raňajkovú ponuku prispôsobiť tak, aby to dieťa akceptovalo," skonštatovala. V niektorých prípadoch je to skôr úloha pre psychológov a lekárov.  Margaréta Hapčová z II. Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave upozorňuje, že práve rodičia sú pre dieťa vzorom toho, čo robí, ako sa stravuje, pohybuje, ako aktívne trávi svoj voľný čas, či si dopraje oddych a radosti. "To má rovnako vplyv na dieťa, či aj ono samo vie oddychovať alebo oddych a príjemné pocity hľadá v jedle," uviedla.  Aj napriek tomu sa však niektorí rodičia dopúšťajú v oblasti stravovania chýb. "Jeden typ rodičov nestanovuje hranice. Takíto rodičia majú pocit, že nemôžu dieťaťu vyvolávať negatívne pocity, ktoré sú spojené s tým, keď mu niečo zakážete," zhodnotila Hapčová.  Na druhej strane sa podľa jej slov nájdu rodičia, ktorí majú sami problémy s obezitou a vyžadujú od dieťaťa veci, ktoré nie sú sami schopní urobiť. "Napríklad sa stane to, že v rodine jedno dieťa drží 'diétu' a zvyšok rodiny jedáva to, čo toto dieťa nesmie," dodala.  Optimálne rozloženie stravy v priebehu dňa, ale aj jej vyváženosť sú základom správneho stravovania a teda aj prevenciou pred vznikom obezity a nadváhy v detskom veku. Naopak nesprávne stravovacie návyky v detstve sa môžu podieľať na vzniku závažnejších ochorení v neskoršom veku. V krátkodobom horizonte sa môže ich nesprávne stravovanie prejaviť v podobe malátnosti, únavy či horšej sústredenosti.   (/stiahnuté z internetu/ IS
 
    
    
(c) www.stranka.info - sami si vytvorte svôj Web